Ak Parti Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı

Kültür-Sanat

Kültür ve sanat deyince ilk akla gelenler sinema, kitap, müzik gibi etkinlikler olabilir.

Ama bizim kültüre bakışımız çok daha geniş.

Biz, kültürü, öncelikle kendimizi tanımak olarak algılıyoruz.

Tarihimizi, benliğimizi, bir millet olarak nereden gelip nereye gittiğimizi ve bu süreçte tarihteki rolümüzü anlıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, "İrfandan yoksun bir kültür hamallıktan başka bir şey değildir." demektedir. "Ahlaktan yoksun bir kültür anlayışı bizi yozlaşmaya götürür. Sanat ve kültürün amacı insanı akli ve ahlaki kemale ulaştırmaktır."

Bizim de öncelikli hedefimiz budur. Kültür ve sanat politikamız, irfan ve ahlaktan beslendiği takdirde toplumumuza katkı sağlayacaktır.

Gaziosmanpaşalıları kültürle buluşturmak için birçok etkinlik yaptık. Kültür ve sanat merkezlerini hayata geçirdik.

Bunların hepsi aynı ortak hedef için: Kültürümüze sahip çıkmak, onu içselleştirmek ve bu değerleri benimseyerek yeni hedefler belirlemek.

Bu nedenle, 7'den 70'e her kesimden Gaziosmanpaşalı'yı kültür ve sanatla buluşturuyoruz.

Zat-ı Gül Hanım Kadın kültür ve sanat merkezini hizmete açtık. İki bin metrekarelik bir alana inşa edilen kültür merkezinde; sergi salonu, toplantı salonu, bilgisayar laboratuvarı, derslikler ve spor salonları bulunuyor.

Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’yı her yıl, vefatının yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

“Dünden bugüne Bosna-Hersek ve Aliya İzzetbegoviç uluslararasi sempozyumu” ile Türkiye’den Bosna Hersek’e uzanan gönül köprüsünü güçlendirdik

Abdülhamid Han’ın tarihi mirasina sahip çikiyoruz ve onu çeşitli etkinliklerle aniyoruz.

Her yıl düzenlediğimiz İstanbul İslami İlimler Olimpiyatına 40.000 öğrenci katiliyor.

Uluslararasi çocuk şenliğinde her yil 5 farkli ülkeden çocuklarıilçemizde misafir ediyoruz.

Geleneksel bilim, sanat, spor ve gençlik festivali düzenledik ve gençlerin farkli branşlarda yeteneklerini sergilemelerine imkan sunduk.

Gaziosmanpaşa’da şehitlerimiz anısına 10.000 fidan dağıttık.

Soma maden şehitlerimizi unutmadik ve hatıralarına sahip çıkmak için her birinin anısına birer fidan diktik.

Her ay birbirinden değerli yazar, uzman, sanatçı ve tanınmış konukları kültür etkinlikleri kapsamında konuk ettik.

Dinleyenlerin gönüllerine hitap eden sanatçılarımızla birlikte pek çok müzik dinletisi, konser ve gösteri düzenledik.

Darbe ve darbeler konulu konferanas düzenleyerek gençlerimizi darbeler konusunda bilinçlendirdik.

Cumhuriyetimizin ilanını, her yıl 29 Ekim’de büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Binlerce gaziosmanpaşalı hemşehrimizin katılımı ve 15 temmuz ruhuyla gerçekleşen kutlamaları, gaziosmanpaşa meydanı’nda düzenliyoruz.

İlçemizde yaşamış olan birçok ünlü ismi, hatıraları, eylemleri, fikirleri ve eserleri ışığında anıyor ve genç kuşaklara tanıtıyoruz. Bu kapsamda düzenlediğimiz anma programı ile de Hasan Nail Canat’ı vefatının onuncu yılında saygı ve rahmetle andık.

Kadim kültürümüzün önemli duraklarından biri olan Mevlana Celalettin Rumi’yi, vuslat yıl dönümlerinde düzenlediğimiz şeb-i arus törenleriyle anıyoruz.

Sömestr tatilinde, ilk ve orta öğretim düzeyindeki öğrencilerimizin eğlenceli vakit geçirmeleri ve sosyalleşmeleri amacıyla festival düzenliyoruz.

Osmanlı imparatorluğu’nun kuruluş yıl dönümünde düzenlediğimiz anma programlarında, katılımcı vatandaşlarımıza kadim medeniyetimizin değerlerini hatırlatmayı amaçlıyoruz.

Tarihe altın harflerle kazınan kahramanlık destanımız Çanakkale Savaşı’nı; her yıl dönümünde, gaziosmanpaşa meydanı’nda hazırladığımız dev platoda yeniden yaşatıyoruz.

İstiklal şairimiz Akif’in anısına "kod adı irtica-906" isimli kitabı yayınladık.

On binlerce gençle, 19 Mayıs’ı coşkuyla kutladik.

Şehit Savci Mehmet Selim Kiraz’ın adını verdiğimiz parkı açtık ve mevlid-i şerif programı düzenledik.

Hidirellez şenliğinde, bahar bayramı’nda bir olduk. Bolluğu ve bereketi müjdeleyen ve binlerce yıldır kutlanan hıdırellez günü’nü gaziosmanpaşalı vatandaşlarımızla birlikte kutladık.

Aşure geleneğimizi her yıl kurduğumuz kazanlarla ve bugüne özel

Hazırladığımız etkinliklerle hep birlikte yaşatıyoruz.

Mübarek kandil gecelerini, değerli ilahiyatçılarımızın ve gaziosmanpaşalı hemşerilerimizin yoğun katılımıyla kutluyoruz. Düzenlediğimiz programlarla barış, huzur ve hoşgörü ortamının gelişmesine vesile oluyor; birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz.

Vatani görevini yerine getirmek için hazırlanan gaziosmanpaşalı mehmetçiklerimizi yalnız bırakmıyoruz. Kendilerine moral ve ailelerine de hatıra olacak bir asker uğurlama töreni organize ediyoruz. Törende mehmetçiklerimizin ellerine kınalar yakılıyor, koçlar kesiliyor ve askerlerimiz görev yerlerine uğurlanıyor.

Kültür ziyaretlerimiz devam ediyor: Gaziosmanpaşalı hemşehrilerimizi, bu cennet vatanın tarihi ve kültürel zenginlikleriyle buluşturuyoruz. Bursa, Edirne ve Çanakkale gezilerimizle, bugüne kadar 1.750 vatandaşımızı misafir ettik.

Anadolu’nun tüm renkleri Gaziosmanpaşa’da. Çok kültürlü yapısıyla öne çıkan gaziosmanpaşa ilçemizde yaşayan hemşehrilerimizin memleket özlemini giderebilmesi ve yöresel kültürlerini tanıtabilmesi için, özel etkinlikler düzenliyoruz. Binlerce vatandaşımızın bir araya geldiği bu etkinlikler, anadolu’nun tüm renklerine ev sahipliği yapıyor.

Millî mücadele yıllarımızın kadın kahramanlarından Şerife Bacı’nın aziz hatırasını, ilçemizde yaşatıyoruz. Şanına yakışır şekilde yenilediğimiz Şerife Bacı anıtı’nın etrafında da onun tüm destansı hikâyesini anlatan özel bir alan oluşturduk.

Ramazan-ı Şerif’i, her yıl Gaziosmanpaşa sokaklarına kurduğumuz gönül sofralarında idrak ediyoruz.

Ramazan ayında kardeşlik bağlarımızı pekiştirmek amacıyla Kastamonu, Giresun, Kırklareli ve Trabzon illerimizde düzenlediğimiz gönül sofraları ile Gaziosmanpaşa’dan Anadolu’ya uzanan iftar köprüleri kuruyoruz.

5.000 liseli gencimizlemezuniyet iftarı: Her yıl düzenlediğimiz lise mezuniyet iftarlarında, gençlerimiz ve aileleriyle aynı sofrayı paylaşıyoruz.

Anadolu’muzun yöresel lezzetlerinin tanınmasına imkân sağliyoruz. Düzenlediğimiz yöresel lezzetler festivali’nde binlerce vatandaşımızı bir araya getiriyoruz.

Balkanlar’daki Osmanlı mirası şehirlerimizi ve kardeşlerimizi yalnız bırakmıyoruz. Sancak vilayetinin nadide şehri ve boşnak kardeşlerimizin anayurdu Tutin’le imzaladığımız protokolün ardından resmen kardeş şehir olduk. Bu güzel buluşmayı Tutinli 61 çocuğun sünnetine ev sahipliği yaparak unutulmaz kıldık.

Her yıl ilçemizdeki ortaokul öğrencileri arasında “istiklal marşı’nı en güzel okuma yarışması” düzenliyor ve yarışma sonunda dereceye giren öğrencilerimizi ödüllendiriyoruz.
1367 kez izlendi - 22.1.2019